خونریزی بعد از لیزر هموروئید چقدر ادامه دارد؟

خونریزی بعد از لیزر هموروئید چقدر ادامه دارد؟

باتوجه‌به درد شدید و آزاردهنده بواسیر، بهترین چاره برای درمان، استفاده از تکنیک‌های لیزری است. درمان لیزری یکی از آسان‌ترین و سریع‌ترین شیوه‌های درمانی هموروئید است که درعین‌حال برای همه انواع بواسیر مؤثر بوده و کمترین عوارض را به‌جای می‌گذارد. یکی از معدود عوارض استفاده از لیزر، خونریزی پس از انجام عمل است. این خونریزی معمولاً در طی چند روز اول دوره نقاهت به پایان می‌رسد.
اگر شما نیز به‌تازگی عمل لیزری هموروئید انجام داده‌اید یا از متقاضیان عمل لیزری هستید، دانستن پاسخ سؤالاتی مانند «خونریزی بعد از لیزر هموروئید چقدر ادامه دارد؟» و «چرا بعد از عمل هموروئید دچار خونریزی می‌شویم؟» می‌تواند پاسخی برای سؤالات و دغدغه‌های شما باشد.

علت خونریزی بعد از لیزر هموروئید

برای درک بهتر پاسخ به پرسش خونریزی بعد از لیزر هموروئید چقدر ادامه دارد؟ در ابتدا به علت خونریزی پس از جراحی لیزری هموروئید می‌پردازیم. در دیواره راست‌روده و درون بافت‌های مقعد، تعداد زیادی رگ‌های خونی وجود دارد. باتوجه‌به مکانیسم لیزر و نحوه تأثیرگذاری بر گلبول‌های قرمز خون در ناحیه مدنظر، امکان تحریک رگ‌های دیواره و خونریزی وجود دارد. بااین‌وجود، عوامل مؤثر در میزان خونریزی پس از جراحی لیزری عبارت‌اند از:
سن متقاضی: متقاضیان انجام عمل بواسیر در سنین بالاتر، به علت تضعیف دیواره رگ‌ها، خونریزی بیشتری را تجربه خواهند کرد. میزان اثرگذاری درمان لیزری در جوانان بیشتر و خونریزی از محل لیزر، کمتر است.
اندازه و نوع توده هموروئید: به‌طورکلی، ۳ نوع توده هموروئید وجود دارد، در موارد بواسیر خارجی یا توده بیرون‌زده، میزان خون‌ریزی بیشتر خواهد بود. همچنین اندازه توده در نوع لیزر انتخابی و شدت خونریزی مؤثر است.
سوابق پزشکی بیمار: بیمارانی که سابقه کم‌خونی یا خونریزی معده دارند، به‌احتمال بیشتری دچار خونریزی خواهند شد. همچنین، مصرف انواع داروهای رقیق‌کننده خون همچون آسپرین، وارفارین و آنتی پلاکت‌ها مدت‌زمان انعقاد خون را افزایش می‌دهند. توصیه می‌شود چند روز قبل از انجام عمل، داروهای این چنینی با مشورت پزشک قطع شوند.
موارد ذکر شده حتی در پاسخ به سؤال خونریزی بعد از لیزر هموروئید چقدر ادامه دارد نیز صادق‌اند.

خونریزی بعد از لیزر هموروئید چقدر ادامه دارد؟

پیش‌تر، دررابطه‌با علت خونریزی پس از انجام جراحی لیزری هموروئید و عوامل مؤثر بر میزان و مدت‌زمان خونریزی توضیح دادیم. باتوجه‌به توضیحات بالا، خونریزی ناشی از حذف توده کاملاً طبیعی است. گاهی به‌اشتباه گفته می‌شود با استفاده از تکنیک‌های جراحی لیزری میزان خونریزی در همه افراد به صفر می‌رسد! درصورتی‌که میزان و مدت‌زمان خون‌ریزی از فردی به فرد دیگر متفاوت خواهد بود؛ اما در پاسخ به سؤال خونریزی بعد از لیزر هموروئید چقدر ادامه دارد می‌توان گفت تمامی عوامل مؤثر بر انعقاد خون، شدت و نوع لیزر و اندازه توده هموروئید بستگی دارد.
برای مثال، در هموروئید خارجی بیرون‌زده این میزان بسیار بیشتر از هموروئید خفیف است؛ اما به‌صورت میانگین در یک فرد عادی، میزان خونریزی در روزهای اول پس از جراحی (بین ۲ تا ۳ روز) کم‌ و به حالت قطره‌ای و لکه است و سپس قطع می‌شود. در بیشتر افراد، به‌خصوص جوانان و مبتلایان به هموروئید خفیف، خونریزی به روز اول و ساعت‌های ابتدایی پس از جراحی لیزری محدود شده و پس از آن قطع می‌گردد.
میزان خونریزی جراحی لیزری در روزهای ابتدایی پس از جراحی در مقایسه با جراحی به شیوه سنتی و برش، بسیار کمتر است و در زمان کوتاه‌تری قطع شده و نیازی به بستری نیست در نتیجه فرد در همان روزهای ابتدایی پس از جراحی، می‌تواند روال معمول زندگی خود را در پیش بگیرد.

مراقبت‌های لازم پس از لیزر بواسیر

پس از انجام عمل، مراقبت، کلید طلایی گشودن قفل بهبودی کامل است. پس از طی پروسه عمل، پزشکان پیشنهادهای غذایی و دستورات دارویی را برای بیماران تجویز می‌کنند؛ ساده‌ترین و متداول‌ترین توصیه‌های عمومی عبارت‌اند از:

• تا ۲۴ ساعت پس از انجام جراحی، میزان مصرف مایعات را افزایش دهید. مصرف مایعات ضمن کاهش میزان خونریزی، به دی هیدراته شدن و ترمیم بافت کمک می‌کند. • استفاده از فیبرهای ساده مانند سبزیجات و میوه‌ها، روند دفع را آسان‌تر می‌سازد.
• مصرف مواد غذایی غنی از ویتامین‌های گروه A- B, – K، سرعت التیام تورم را افرایش داده و از خونریزی شدید جلوگیری می‌کند. یکی از بهترین پاسخ‌ها به پرسش خونریزی بعد از لیزر هموروئید چقدر ادامه دارد، این است که مصرف ویتامین‌های گوناگون، طول مدت خونریزی را کاهش می‌دهد. ممکن است پزشکان به‌جز دستورات غذایی، مصرف مکمل‌های معدنی را نیز تجویز کنند.
• هرگز و هرگز برای اجابت مزاج، زور نزنید! واردکردن هرگونه فشار مضاعف به هنگام زور زدن، ضمن افزایش خونریزی، به‌شدت به مخاط روده و اسفنکتر خروجی مقعد، آسیب می‌رساند.
• تعویض مرتب پانسمان و مصرف به‌موقع داروهای تجویز شده، عنصری کلیدی برای بهبودی هرچه سریع‌تر است.
• یکی از تکنیک‌های آرام‌سازی درد و کاهش میزان خونریزی پس از جراحی لیزری، نشستن در سطل آب گرم است. بسیاری از پزشکان پس از انجام عمل توصیه می‌کنند که سه مرتبه در روز، حداقل به مدت ۱۵ دقیقه، در تشت آب گرم بنشینید. حتماً پیش از انجام این تکنیک در مورد خطرات و مزایا با پزشک معالج گفتگو کنید.
• انجام ورزش‌های سنگین تا ۳ روز ابتدایی پس از جراحی ممنوع است و خونریزی را تشدید می‌کند.
• در صورت تشدید میزان خونریزی یا احساس سرگیجه، سبکی سر، ضعف شدید و یا کاهش فشارخون، حتماً با پزشک معالج تماس حاصل فرمایید. این عوارض پس از خونریزی لیزر هموروئید در افرادی که ضعف عمومی و کم‌خونی شدید دارند، شایع است.

مراقبت‌های بعد از لیزر بواسیر

روند عمل لیزر هموروئید با توجه به چه عواملی انجام می شود؟

باید توجه داشته باشید که به‌طورکلی لیزر بواسیر توسط پزشک‌های حاذق و حرفه‌ای که همواره در حال پیشرفت در حیطه کاری و تخصصی خود هستند انجام می‌شود. این پزشک‌ها می‌کوشند که از تکنولوژی‌های جدید و به‌روز و از آخرین ترفندها در ازبین‌بردن و درمان درست و اصولی هموروئید استفاده کنند. به‌طورکلی باید توجه داشته باشید که یک مورد اساسی هم در لیزر بواسیر موردتوجه پزشک‌ها قرار می‌گیرد و آن هم استفاده از دستگاه‌های جدید است.
همیشه وسیله‌ها و تجهیزات جدید به بازار وارد می‌شوند که در عرصه جراحی نوین توسط پزشک‌ها مورداستفاده قرار می‌گیرند. امروزه دستگاه‌های لیزری جایگاه ویژه‌ای را در درمان بیماری‌ها و در عمل‌های جراحی به خود اختصاص داده‌اند. افرادی که به عمل‌های جراحی لیزری روی می‌آورند در واقع همیشه به پیشرفت علم و تکنولوژی در حیطه پزشکی اهمیت می‌دهند.
پزشک‌هایی که به لیزر بواسیر می‌پردازند همیشه از آخرین و جدیدترین نوع تجهیزات در عرصه کاری خود استفاده می‌کنند و به‌این‌ترتیب از بروز عوارض و مشکلات جدی برای بیمارها پیشگیری می‌کنند.

جمع‌بندی

روش جراحی لیزر بواسیر، بسیار راحت و سریع بوده و جزو برترین روش‌های جراحی هموروئید، به شمار می‌رود. انجام هیچ عملی بی عارضه نیست ویکی از دغدغه‌های متقاضیان لیزر بواسیر، مقدار و زمان خونریزی است. در پاسخ به پرسش خونریزی بعد از لیزر هموروئید چقدر ادامه دارد، باید گفت میزان خونریزی و طول مدت آن به عوامل گوناگونی بستگی دارد، اما به طور میانگین ۲ الی ۳ روز خونریزی به‌صورت لکه ادامه خواهد داشت. به همراه رعایت نکات عمومی، مراجعه به مراکز معتبر و پزشکان حاذق، احتمال موفقیت جراحی لیزری بواسیر را به حداکثر می‌رساند.
کافی است جهت رزرو نوبت از طریق اصفهان کلینیک، فرم رزرو را تکمیل نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *