لیزر بواسیر چقدر طول می‌کشد؟

لیزر بواسیر چقدر طول می‌کشد؟

متأسفانه، بسیاری از افراد به دلیل شرم و خجالت برای درمان بواسیر به پزشک مراجعه نمی‌کنند! یکی از دردناک‌ترین بیماری‌های تحتانی مقعد و راست‌روده، ورم رگ‌های دیوار، هموروئید یا بواسیر است. باتوجه‌به سیر مزمن این عارضه، بهترین راه، استفاده از درمان‌های لیزری است. لیزر بواسیر که کم عارضه ترین، موفق‌ترین و بهترین روش درمان قطعی هموروئید است، با استفاده از جدیدترین دستگاه‌های لیزر انجام می‌شود تا میزان درد و خونریزی بیمار پس از جراحی، کاهش یابد. اگر شما کاندید انجام لیزر بواسیر هستید و سؤالاتی همچون «لیزر بواسیر چقدر طول می‌کشد؟»، «لیزر بواسیر چه مزایا و چه معایبی دارد؟» در ذهن دارید، این مطلب برای شماست.

لیزر بواسیر به چه صورت انجام می‌شود؟ |معرفی انواع روش‌های لیزر بواسیر

برای پاسخ بهتر به پرسش «لیزر بواسیر چقدر طول می‌کشد؟» لازم است در مورد نحوه انجام عمل، توضیحاتی داده شود.
هدف از انجام لیزر بواسیر منعقدکردن خون درون رگ‌های جداره و کاهش بیرون‌زدگی رگ‌های مقعدی است؛ دو روش عمومی برای لیزر بواسیر وجود دارد و بسته به درجه و شدت بواسیر، نوع لیزر و میزان توان و زمان انجام آن متفاوت است. علت موفقیت این روش نسبت به سایر درمان‌های بواسیر، تضمین عدم برگشت‌پذیری هموروئید به ‌شرط رعایت نکات مراقبتی است.
به طور معمول بیمارانی که به درجات خفیف هموروئید یا بواسیر داخلی مبتلا هستند، با کمک لیزر کم‌توان درمان می‌شوند. ابتدا پزشک دستگاه لیزر را به داخل مقعد وارد کرده و به دیواره رکتوم می‌چسباند، پس از فعال‌کردن شات لیزر، هموگلوبین درون گلبول‌های قرمز، اشعه را جذب کرده و تغییر شکل می‌دهد. پس از گذشت زمانی کوتاه تغییر شکل هموگلوبین سبب انعقاد خون شده و توده کوچک و کوچک‌تر می‌شود، به‌مرورزمان و با رعایت توصیه‌های پس از لیزر بواسیر، محو می‌گردد.
در درجات بالاتر از پر لیزر توان دی‌اکسیدکربن استفاده می‌گردد، این روش نسبت به سایر درمان‌های هموروئید جوان‌تر و موفق‌تر است و همانند لیزر کم‌توان، محدود به بواسیر خفیف نیست و برای انواع بواسیر کاربردی است. لیزر پر توان ضمن هدف قراردادن تورم توده داخلی، در محو سازی بیرون‌زدگی زائده هموروئید شدید نیز موفق عمل می‌کند.

لیزر بواسیر چقدر طول می‌کشد؟

بسته به ‌شدت و نوع هموروئید و نوع کلینیک انتخابی و مهارت پزشک، پاسخ به پرسش لیزر بواسیر چقدر طول می‌کشد متفاوت خواهد بود؛ اما به طور میانگین برای هموروئید خفیف تا متوسط بین ۲۰ تا ۳۰ دقیقه و برای هموروئید شدید همراه با بیرون‌زدگی، حدود ۴۵ دقیقه زمان می‌برد. این زمان بدون احتساب زمان‌پذیرش توسط مرکز درمانی و زمان ترخیص بیمار است. انجام عمل لیزر بواسیر نیاز به بستری ندارد و روند آماده‌سازی بیمار از تزریق بی‌حسی اپیدورال تا انجام عمل و ترخیص در حدود ۲ الی ۳ ساعت طول می‌کشد.

مراقبت بعد از لیزر هموروئید

پس از عمل لیزری، جای زخم و اسکار وجود ندارد و بیمار خونریزی فعال نخواهد داشت؛ بنابراین پس از اتمام زمان اثر بی‌حسی، از کلینیک ترخیص می‌گردد. در این زمان، مراقبت‌های بعد از عمل لیزر هموروئید، در عین سادگی، جهت تأثیربخشی ۱۰۰ درصدی درمان مهم و ضروری‌اند. تغذیه مناسب، به‌عنوان مؤثرترین عامل در درمان اثربخش جراحی لیزری است. توصیه می‌شود بیماران در ۲۴ ساعت اولیه پس از انجام جراحی لیزری، سوپ میل کنند.
به‌طورکلی، رژیم‌های پر فیبر، کم‌چرب و بر پایه سبزیجات، ضمن کمک به عدم عود مجدد بواسیر، سبک زندگی فرد را تحت‌تأثیر قرار می‌دهند. استفاده از انواع ویتامین‌ها بخصوص خانواده ویتامین‌های B و C در بهبود سریع بیماران پس از عمل لیزری مؤثرند.
تحرک و تغییر سبک زندگی از منفعل به فعال، ضامن تأثیر قطعی عمر لیزری هموروئید هستند. همان‌طور که می‌دانید، یکی از عوامل ایجاد هموروئید، کم‌تحرکی و سبک زندگی منفعل است؛ بنابراین انجام حرکات ورزشی و پیروی از سبک زندگی سالم بخش مهمی از مراقبت‌های بعد از عمل هموروئید است. ضمناً رعایت یک الگوی سالم، به بهبود سلامت عمومی، قلبی عروقی و روحی بیماران کمک می‌کنند.

مراقبت بعد از لیزر هموروئید

معایب لیزر بواسیر

– یکی از مهم‌ترین معایب لیزر بواسیر در مقایسه با شیوه جراحی سنتی با تیغ، هزینه‌های بالای عمل لیزری است.
– عمل لیزری بواسیر در بیمارستان‌های دولتی پذیرش و انجام نمی‌شود و فقط در کلینیک‌های خصوصی قابل‌اجرا است.
– هرچند مقدار درد و تورم در مقایسه با جراحی باز بسیار کمتر است و محدود به ‌روز اول پس از جراحی است، پس از عمل بیمار به طور مختصر احساس تورم و درد در ناحیه باسن و نشیمنگاه خواهد داشت،

مزایا و معایب لیزر بواسیر در مقایسه با سایر شیوه‌های درمانی

هم اکنون عمل بواسیر به دو شیوه سنتی (برش با چاقوی جراحی) و لیزری صورت می‌پذیرد. مزایای لیزر بواسیر عبارت است از:
• استفاده از لیزر در مقایسه با روش‌های سنتی، میزان خونریزی و دوران نقاهت کمتری خواهد داشت و با کم‌ترین درد و خونریزی انجام می‌پذیرد.
• از نکات مهم استفاده از لیزر جهت درمان بواسیر، بی‌نیازی از بیهوشی کامل است؛ در نتیجه برای بیماران قلبی، دیابتی و کسانی که از بیهوشی هراس دارند نیز کاربردی و مفید است. این عمل تنها با استفاده از بی‌حسی نخاعی امکان‌پذیر است.
• با کمک لیزر بواسیر، پس از مدتی کوتاه، زائده بیرونی به طور کامل حذف شده و در مقایسه با شیوه سنتی جراحی هموروئید، احتمال ایجاد اسکار در محل توده، به صفر می‌رسد.
• در پاسخ به سؤال لیزر بواسیر چقدر طول می‌کشد، می‌توان گفت مدت‌زمان انجام عمل لیزری در مقایسه با برش با چاقوی جراحی به شیوه سنتی، بسیار کمتر است و نیاز به بستری ندارد.
• با استفاده از شیوه درمان لیزری و در صورت رعایت رژیم غذایی مناسب و توصیه‌های پزشک، درمان قطعی هموروئید امکان‌پذیر است.

درمان لیزری بواسیر برای چه کسانی قابل‌انجام است؟

باوجوداینکه استفاده از جراحی لیزری، یکی از مؤثرترین و کم‌خطرترین روش‌های درمان بواسیر برای اکثر افراد شناخته می‌شود، اما انجام عمل لیزری بواسیر برای کسانی که مشکلات انعقادی (اعم از کاهش پلاکت، هموفیلی و…) دارند، مناسب نیست. همکاری جهت معاینات پزشکی، صداقت در پاسخگویی به سؤالات پزشک و همراه‌داشتن مدارک و سوابق پزشکی، می‌تواند راهی مناسب برای تعیین شیوه و تکنیک‌های مؤثر جراحی لیزری برای فرد باشد، انواع مختلفی از عمل‌های جراحی لیزری وجود دارند که بسته به شرایط بیمارها توسط پزشکان انتخاب می‌شوند. ازاین‌رو انتخاب صحیح نوع لیزر در عمل جراحی موردنظر اهمیت زیادی دارد.

جمع‌بندی

یکی از بهترین شیوه‌های درمان بواسیر، استفاده از لیزر است، باتوجه‌به مزایایی همچون قطعیت درمان، کاهش میزان درد و خونریزی، انتخاب شیوه جراحی لیزری، برای بیشتر بیماران، گزینه‌ای مناسب و در دسترس است. از دغدغه‌های بیماران پرسش «لیزر بواسیر چقدر طول می‌کشد» است. در پاسخ باید گفت، بسته به مهارت پزشک، شیوه لیزر انتخابی، شدت و درجه بواسیر، طول زمان جراحی، بین ۲۰ تا ۴۵ دقیقه متغیر خواهد بود. پس از عمل لیزری، رعایت سبک زندگی سالم همراه با تحرک و تغذیه مناسب، نکته‌ای کلیدی در موفقیت درمان است.

1 دیدگاه برای “لیزر بواسیر چقدر طول می‌کشد؟

  1. آواتار فریبا
    فریبا گفته:

    با سلام حدود یک هفته است عمل با لیزرپر توان انجام داده ام دوسه روز بعد عمل هیج دردی نداشتم اما بعد از ان درد وسوزش شدید در عین وبعد از اجابت مزاج دارم بلافاصله نشیتن در اب ولرم خیلی موثر است یک برجستکی کوجچک در ناحیه مقعد است کع پزشک معالج گفته رفع می سود کلا عمل اسانی نیست وباید حتما مراقبت های ادلیه باسد که من بخاطر نداشتن درد در روزهای اولیه رعایت نکردم که اشتباه کردم.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *